Co-Curricular

Academic Year 2019-20

Name of the Student Achievement Name of the Organizing College/ Company/ Organization/ Society...etc Month & Year
Diya Bijoy
Gayathri N Shenoy
Shilpa Gopakumar
Third position in PLC
Programming Competition
FISAT in association with International
Society of Automation (ISA)
Oct-19
Pooja Vinod Grace Hopper Celebration of Women In Computing India(GHCI) Student Scholarship Anita B.Org Nov-19
David B Alapatt, Mathew James, Jacob Mohan Chacko, Hashim Muhammed Salim Got placed through hackathon conducted by UST global UST Global Nov-19
Nipul Jose 3rd prize - Auto Quiz  KTU Feb-19
Mohammed Suhan 1st prize - Utkraanti Quiz Prelims  GEC Kannur Feb-19
Ashiq Faizal 1st prize - Aakaar 2019, National level event GEC Kannur Feb-19
Krishna Prasad,Cyril Antony,Don Antony,Gabriel  Paper presentation Third Prize CET KIDANGOOR Feb-19
Pooja Vinod National Rank 1, Placement Heat 3.0(Cash Award-10000) Talent Battle Mar-19
Jubita,Keerthana, Kavyashree,Monica Paper presentation First Prize SREE BUDHA COLLEGE Mar-19
Pooja Vinod Facebook Secure and Private AI Challenge Scholarship 2019 Facebook, Udacity Jun-19
Pooja Vinod Selection for fully-funded international internship in Matsue City, Japan Matsue City, Nippon Kerala Center Aug-19
Pooja Vinod Facebook Secure and Private AI Nanodegree Scholarship 2019 Facebook, Udacity Sep-19
Pooja Vinod Only student from CSE selected for job profile of ‘TCS Digital’(higher salary position to work in emerging tech) Tata Consultancy Services Sep-19
Pooja Vinod Outstanding Scholar Recognition(Facebook Secure and Private AI Challenge Scholarship) Secure and Private AI Scholar Community Oct-19
Pooja Vinod 2nd place, Secure and Private AI Technical Writing Challenge Secure and Private AI Scholar Community Oct-19
Pooja Vinod Member of two Top 5 Teams( 2nd and 3rd place winning teams- Smog Detection and PyTorch Robotics Project groups), Global SPAIC Project Showcase Challenge Udacity Oct-19
Pooja Vinod Completed open-source HacktoberFest Challenge 2019 Digital Ocean Oct-19

Academic Year 2018-19

Name of the Student Achievement Name of the Organizing College/ Company/ Organization/ Society...etc Month & Year
Adwaith Baiju
Adarsh Thariyan Paul
Anand Raghunathan
Ananthu V Babu
First position in DRISHTI COMBAT LEAGUE,in DRISHTI' CET Trivandrum. Aug-18
Aromal S P  Cleared first phase of  Dr. Pradeep P Thevannoor Innovation Award 2018 for the Project titled “MAHESH”   SCMS School of Engineering & Technology  Nov-18
Sari Sasidharan 2nd position in Six sense Robotics in TECHVRIDDHI' 19  Entrepreneurship Cell, IIT Kharagpur. Nov-18
Abhishek Ramesh
Jeeson Joy
3rd position in CIRCUITRIX in NAVA' 19 Technical Expo Mar Athanasius College of Engineering Feb-19
Pooja Vinod 3rd Place, Ernakulam District Level, Maria Phillip Memorial Debate Contest 2018 XIME, Kochi Sep-18
Pooja Vinod Champion(1st place), State Finals- All Kerala Maria Phillip Memorial Debate Competition 2018(Cash Award- 25000 XIME, Kochi Oct-18
Pooja Vinod Best Speaker Award, State Finals- All Kerala Maria Phillip Memorial Debate Competition 2018(Cash Award- 15000) XIME, Kochi Oct-18
Adithya Menon,Joseph Varghese CTS EAS DTO #FUTURIST Maker Session winner CTS Oct-18
Pooja Vinod Speaker, TEDxRSET 2018 TEDxRSET Nov-18
Della Dominic Booles Paradigm Second Prize MA College Nov-18
Parvathy Venugopal Workshop on Web Technology Resource Persons GHSS KARUMALOOR Nov-18
Amal Joseph,Amal Dinesh Workshop on Web Technology Resource Person GHSS KARDINAL THRIKKAKARA Nov-18
Alvin Chris Antony ,Adithya Menon
Preveen Raj
Roshan Shibu
IBS Hackathon 2nd Prize IBS Nov-18
Pranav Madav Hackathon at GEC Cherthala 1st Prize GEC Cherthala Nov-18
Alvin Chris Antony IBS IATA NBS Hackathon, 2nd Phase, IBS Smart,"City- Developer’s prize and Cash prize- 5000$ +City- Developer’s prize and Cash prize- 5000$ +
2000$."
IBS Nov-18
Rajath N 1st prize - Automobile quiz FISAT Oct-18
Jeffin Francis, Aby Biju, Jeswant Mathew, Anupama Johnson 1st prize - P V Memorial young innovator award in college category FISAT Sep-18
Athul Krishna, Nirmal M K, Bijil John, Arjun T M, Aswath Nambiar IEDC fund granted - Rs. 70000 IEDC Sep-18

Hail Mary Abraham

Sakura exchange program

Japan science and technology agency

04-03 2019 to 15-03-2019

Academic Year 2017 – 18

Name of the Student

Achievement

Name of the Organizing College/ Company/ Organization/ Society...etc

Month & Year

Arunkumar G Bhat

Rs.20000 stipend - Worked on a project entitled “The study of electrochemical processing of nanoporous alumina using low-frequency electrochemical impedance spectroscopy

Indian Institute of Science, Bengaluru

July, 2018

ABY BIJU NARAYAMPARAMBIL, JEFFIN FRANCIS, ANUPAMA JOHNSON and JESWANT MATHEW

2 Lakh funding

Kerala Start Up Mission as Idea grant on the basis of 9th Idea Day Presentation at IIM Kozhikode

March 2018

JOSEPH JOSEPH, RONALD ROY, MATHEW KURIAN PATTANATHU

FIRST in NEXT BIG IDEA (Cash prize 10000)

Crossroads 2018 at Mar Baselios College of Engineering and Technology,  Nalanchira, Trivandrum

March 2018

Jeffin Francis , Aby Biju N., Anupama Johnson, Jeswant Mathew

Best Popular Project Award and Best Mechanical Engineering Project Award
In SRISHTI 2018 (4th  National Level Technical Project Exhibition & Competition)

Saintgits College of Engineering, Kottayam

26th and 27th January 2018

Jeffin Francis, Aby Biju N, Anupama Johnson, Jeswant Mathew

A Grade and 1st  Prize in the college level Model Exhibit Competition

St. Albert’s College, Ernakulam as part of the Albertian International Educational Expo-2018

4th to 6th January 2018

ASHWATH NAMBIAR, ATHUL KRISHNA, NIRMAL M K, BIJIL JOHN

A Grade and 2nd Prize in the college level Model Exhibit Competition

St. Albert’s College, Ernakulam as part of the Albertian International Educational Expo-2018

4th to 6th January 2018

Mr. Veneeth Krishnan

Second Prize

Quiz competition, conducted by CSE IEDC in association with the RSET Encon Club and BPCL Kochi Refinery

7th February 2018

MATHEW JOSE KODENKANDATH , JOSEPH TONY , VENEETH KRISHNAN

Title of Clean India Student Ambassador

CNRS  |  Centre de Sciences Humaines  |  Agence Francaise de Developpement

16  February 2018

Ashwath Nambiar, Athul Krishna, Bijil John, Nirmal M. K

Selected among best 5 projects during Avishkar 2.0 Project Expo

Mar Athanasius College of Engineering, Kothamangalam

September 2017

Athul Ram

Received fund of USD 10,000

AMAZON WEB SERVICES Activate (AWS Activate)

 

Pooja Vinod 2nd place, BPCL Oil Conservation Fortnight Essay Writing Contest RSET EnCon 2017
Pooja Vinod 2nd place, ‘Mathematika Daskalos’, Inter- College Mathematics Teaching Talent Hunt Maharaja’s College, Ernakulam Jul-17
Pooja Vinod 2nd place,  Ernakulam District Level, Maria Phillip Memorial Debate Contest 2017 XIME, Kochi Sep-17
Pooja Vinod Top 30 (Zonal Level Winner), Speak for India 2017 Federal Bank Nov-17
Pooja Vinod District Level Winner, Speak for India 2017 Federal Bank Nov-17
Pooja Vinod Champion(1st place), State Finals- PC Alexander Memorial English Extempore Contest 2018(Cash Award-10000) Malayala Manorama Jan-18
Pooja Vinod Winner, National Level Junior Essay Writing Contest Competition Success Review Jul-18

Elizebeth John

Achieved Course of Japan – Asia Youth Exchange program in Science (SAKURA Exchange Program in Science)

Japan Science and Technology Agency

14-01-2018 to 23-01-2018

Roshni Krishnan

Japan Asia youth exchange program

Japan Asia youth exchange program

05-03-2017 to 14-03-2017

Amal Suresh First Prize in Logica SAINTGITS College of Engineering ,Kottayam Aug-17
Mervin Xavier Francis  Resource Person for 3D Printing &
Robotics Workshop for S1 CSE students
RSET Oct-17
Sam Verghese  First Prize (Rs. 5000/- Cash Prize)
for Paper presentation (Mapper)
Rajiv Gandhi Institute of Technology, Kottayam Oct-17
Sam Verghese
Jebin Peter Thomas
Selected for Funding under CERD projects. KTU CERD Office, CET Campus, Trivandrum Oct-17
Adarsh Thariyan
Adwaith Baiju
Ananthu V Babu
Edwin Antony Joe
Adarsh Krishnaji
3rd Prize in ROBOWAR Royal Engg College, Thrissur Oct-17
Adarsh Thariyan
Adwaith Baiju
Ananthu V Babu
Edwin Antony Joe
3rd Prize in ROBOWAR Model Engg College, Ernakulam Oct-17
Diya Bijoy
Anu Joseph
Teresa Benny
1st Prize in Arduino Challenge DAEI , RSET Nov-17
Gayathri N Shenoy
Fazna Zainab
Chithu Rajan
2nd  Prize in Arduino Challenge DAEI , RSET Nov-17
Stinu Stephen
Chaithanya Krishnakumar
3rd Prize in Arduino Challenge DAEI , RSET Nov-17
Adarsh Thariyan
Adwaith Baiju
Ananthu V Babu
Edwin Antony Joe
1st Prize in ROBOWAR College of Engg, Trivandrum  Jan-18
Amit K Antony  2nd prize in Maze Runner RSET Feb-18
Edwin Antony Joe
P S Arjun
Aby D K
Jenin Koshy
2nd Prize in ROBOWAR RSET Feb-18
Stinu Stephen  2nd prize in Maze Runner RSET Feb-18
Amal Suresh
Joel Varghese
1st Prize in SHERLOCK HOLMES, Fugeniz.8,
National Level Techno Management Fiesta
Sree Narayana Gurukulam College of Engg  Feb-18
Amal Suresh
Joel Varghese
1st Prize in Paper Wings, Fugeniz.8,
National Level Techno Management Fiesta
Sree Narayana Gurukulam College of Engg  Feb-18
Aishwarya Elizabeth 2nd prize in Vyvidh MBCCET, Peermade Feb-18
Sam Verghese  1st Prize in Ideator, Technical Event,
RITU’18
RIT, Kottayam  Mar-18
Arjun Sethunath
Aromal S P
Alvin Chris Antony
Bisto Baby
Bharath Prasad 
Approved Rs. 2 Lakhs funding from Kerala Start Up Mission (KSUM)
for their innovative project titled
“M.A.H.E.S.H” (Mini Assistance Ensuring Safety for Head) 
RSET May-18
 Arjun Sethunath
Bharath Prasad
Rs. 8 lakhs is sanctioned .
Project name:M.A.H.E.S.H. IDEA FEST 2018 
Kerala Startup Mission Jun-18
Manu Shaji, 
Amit Antony
Kiran Manoj
Jose K Maju 
Selected as best idea for the Project name:
M.A.S.S ( Motor Cycle Accident Sensor System) IDEA FEST 2018 
Kerala Startup Mission Jun-18

Academic Year 2016 – 17

Name of the Student

Achievement

Name of the Organizing College/ Company/ Organization/ Society...etc

Month & Year

SamVerghese Jebin Peter Thomas 

1st prize in Amazing category Team members

RSET IEDC (Innovation and Entrepreneurship development Centre  RoboRave Robotic competition held at The Choice School Thrippunithura

5th and 6thNovember 2016.

Mr. Akshay Lawrence, Mr.Mazahir B Haroon

First Prize for Commerce Ninja( Website Development

Excel 2016 conducted by Model Engineering College

5th to 8th October 2016

Agney Menon

First Prize for Commerce Ninja( Website Development)

Excel 2016 conducted by Model Engineering College

5th to 8th October 2016

Mathew Paul

 

First Prize
FORENSICS – An event in PALMARIUS, National Level Technical Fest.

Sahrdaya College of Engineering & Technology

5th to 6th August 2016

Joe Ebby

First Prize

TECHNOCRAT - An event in PALMARIUS, National Level Technical Fest

Sahrdaya College of Engineering & Technology

 5th to 6th August 2016

Aswin Rajeev

Achieved Course of Japan – Asia Youth Exchange program in Science (SAKURA Exchange Program in Science)

Japan Science and Technology Agency

05-03-2017 to 13-13-2017

Liju M Siby

Completed summer intershipp research project

Nanyang Technological University, Singapore

05-06-2017 to 14-07-2017

Paul Joe George

Internship programme 

HIDA Matsue project, Japan

16-01-2017 to 27-01-2017

Vaisakh V Shekhar
Mohammad Faraz
Second in Innovious (Project Expo) Saingits college of Engineering Aug-16
SamVerghese
Jebin Peter Thomas 
1st prize in Kagaza (Paper Presentation) Saingits college of Engineering Aug-16
Anushreya Prashob
2nd prize in Paper Presentation IEEE LINK and IEEE Student Branch of LBS Institute
of Technology for Women
Oct-16
SamVerghese
Jebin Peter Thomas 
1st prize in Amazing category  RSET IEDC
(Innovation and Entrepreneurship development Centre)
Nov-16
Anushreya Preshob Kadumberi    
G    GarrySavieo George                   
3rd prize in Innovation  category  RSET IEDC
(Innovation and Entrepreneurship development Centre)
Nov-16
Jebin Peter Thomas 1st Prize in Project Exhibition DAEI, RSET Jan-17
Tom Stephen 2nd Prize in Project Exhibition DAEI, RSET Jan-17
Jacob Robert
Anudeep K V
2nd Prize in ELECTROFIESTA, FuGeniZ Sree Narayana Gurukulam College of Engg, Kadayirippu Feb-17
Joseph Chacko
Libin George
3rd Prize in ELECTROFIESTA, FuGeniZ Sree Narayana Gurukulam College of Engg, Kadayirippu Feb-17
Muhiyideen Shah C R  1st Prize in FELIS MARCHE Adisankara Institute of Engg & Tech, Kalady Feb-17
Jebin Peter Thomas
Sam Varghese
1st Prize Robokart in association with Innovation cell,
IIT Bombay at School of Engg,
Feb-17
Jebin Peter Thomas
Sam Varghese
1st Prize in Paper Presentation Saintgits College of Engg, Pathamuttom Feb-17
Jebin Peter Thomas
Sam Varghese
1st Prize in Idea Pitching Adisankara Institute of Engg & Tech, Kalady Feb-17
Jebin Peter Thomas
Sam Varghese
2nd Prize in Project Presenation Adisankara Institute of Engg & Tech, Kalady Feb-17
Arun Babu 1st Prize in Fast Wiring Adisankara Institute of Engg & Tech, Kalady Feb-17
Sonu Andrews 1st Prize in In-Time St.Josephs College of Engineering And Technology, Palai Feb-17
Sonu Andrews 1st Prize in Halloween St.Josephs College of Engineering And Technology, Palai Feb-17
Don Jose
Arun Babu 
1st Prize in Analog World RSET Mar-17
Sam Varghese  2nd Prize in MACKATHON RSET Mar-17
Arjun Sethunath
Bharat Prasad
Ben Emmanuel
Akhil Saju
Joyal Kurisinkal
Indovator Award 2016 International centre for Technological Innovations (ICTI),
Alappuzha 
Mar-17
Hoseph Chacko
Ananthu V Babu
1st Prize in Hardware prototype competition RSET Mar-17
Jebin Peter Thomas
Aakash U R
2nd Prize in Hardware prototype competition RSET Mar-17
CLINT KUNDUKULANGARA VARGHESE  3rd Prize in Hardware prototype competition RSET Mar-17
Daniel Clement  1st Prize in  Idea Presentation, TECHATHON FISAT Apr-17
Jitthu Joseph  1st Prize in Project Presenation RSET Apr-17
Vidyalakshmy S
Sruthy Menon
2nd Prize in Project Presenation RSET Apr-17
Jairam Sankar
Amough Jayaraj Rau
Ashok R. Mohan 
3rd Prize in Project Presenation RSET Apr-17
Adrick Pedson
Derin David
1st Prize in Circuit Designing RSET Apr-17
Jom Stephen
John Varghese
2nd Prize in Circuit Designing RSET Apr-17
Rishikesh C.P
Dons Cyriac
3rd Prize in Circuit Designing RSET Apr-17

Academic Year 2015 – 16

Name of the Student

Event

Name of the Organizing College/Company/ Organization/ Society...etc

Month & Year

Fathimath Suwaibathul Aslamia
Jeffy Jaxon
Sandra John
Sruthy Menon
Tania Ann Terrance

Workshop on ROBOCODE

Ipsr solutions ltd,  SCMS School of Engineering and Technology, Kochi

18 March 2016

Mable George
Shruti

First prize

Paper presentation in BRAHMA 2016.

Adi Shankara Institute of Engineering and Technology, Kalady.

18th, 19th & 20th February 2016

Varghese V. Paul

 

Second Prize

LEAD INDIA

BRAHMA 2016 Tech fest organized by AdiShankara Institute of Engg& Tech., Kalady

18th- 20th Feb 2016

Aswathy Lal

Second Prize

All Kerala Inter-Collegiate Quiz Competition in General Mathematics

TOC H Institute  Of Science & Technology

20th Feb 2016

Joe Ebby

 

Second prize

LEAD INDIA – an event in BRAHMA 2016

AdiShankara Institute of Engineering and Technology, Kalady

18th to 20th February 2016

M. G. Dheeshan and
Karthik N. Nair

Second prize

TECH MASTER - an event in BRAHMA 2016

AdiShankara Institute of Engineering and Technology, Kalady

18th to 20th February  2016

Ronish Mathew

 

Second prize

DATA MINING – an event in ADVAY 2016

Toc H Institute of Science & Technology

23rd to 24th February 2016

Joe Ebby

 

First Prize

Game of Thrones - the event inTAKSHAK ’15,
National Technical Fest

Mar Athanasius College of Engineering, Kothamangalam

 11 & 12 September 2015

Shreya Ramachandran
Second Prize for poster presentation RSET Feb-16
Amit K Antony
Second Prize for poster presentation RSET Feb-16
Mable George
Shruti 
First Prize for paper presentation Adi Shankara Institute of Engineering and Technology,
Kalady.
Feb-16
Cyril Douglas First in Amazing Race RSET Mar-16
Mohammed Faizal First in Amazing Race RSET Mar-16
Jibin Jose
Sam Varghese
Third in Terrain Master RSET Mar-16
Vidyalakshmy S
Kevin Simon
Indukala Soman
Arjun R
3rd Prize in MINI PROJECT PRESENTATION COMPETITION  DECE, RSET Apr-16
Arjun Sethunath First in IDEA PRESENTATION RSET Apr-16
Sam Varghese Second in IDEA PRESENTATION RSET Apr-16
Basil Paul Third in IDEA PRESENTATION RSET Apr-16
Shyamjith S,
Neha Paul M.
First in Paper PRESENTATION RSET Apr-16

Academic Year 2014 – 15

Sl.No

Name of the Student

Event

Organised by

Date

1

Jithin John &EldhoSamual (S8 ME)

First Prize

Auto Quiz

Mahindra Auto Quiz state level competition, TVM

April 2015

2

Rohit C Ravindran (S8 ME)

Second prize

Auto Quiz

Mahindra Auto Quiz state level competition, TVM

April 2015

3

Sneha Paulson

1st in Circuit Debugging, DHRUVA -15

Christ Knowledge City

25th February 2015

4

Vinaya.P.Jose

1st in Circuit Debugging, DHRUVA -15

Christ Knowledge City

25th February 2015

5

Anand Sunil (S6 ME)

Second prize

Maths Quiz

 

Mathematics Association, BCM college, Kottayam

 Jan 2015

6

Sneha Paulson

2nd in Circumstances (EC Event), Nucleus Properties Excel

IEEE Students Branch, Govt. Model Engg. College

25th September 2014

7

Vinaya.P.Jose

1st in Extrinsicity, Nucleus Properties Excel

IEEE Students Branch, Govt. Model Engg. College

25th – 27th September 2014

8

Vinaya.P.Jose

2nd in Circumstances (EC Event), Nucleus Properties Excel

IEEE Students Branch, Govt. Model Engg. College

25th September 2014

9

Sreedevi K

1st in Extrinsicity, Nucleus Properties Excel

IEEE Students Branch, Govt. Model Engg. College

25th – 27th September 2014

  • Google Translate

  • Contact Us

    Rajagiri School of Engineering & Technology
    Rajagiri Valley, Kakkanad,
    Kochi 682 039 Kerala INDIA
    Tel: +91 484 2660999
    Fax: +91 484 2426241
    Enquiry: office@rajagiritech.ac.in
    Admission: admissions@rajagiritech.ac.in